Obsah
Kalivodské bučiny
Bukové lesy u Kalivod jsou v mnoha ohledech výjimečné. Jejich nejzachovalejší část o rozloze bezmála dvou set hektarů proto byla v roce 2009 zařazena na seznam nejhodnotnějších přírodních území v Evropě. Evropsky významnou lokalitu Kalivodské bučiny tvoří souvislý pás bukového lesa, který se klikatě táhne přes katastry pěti obcí po svazích Dučického dolíku a Kalivodského dolu. Jedná se o takzvané chrámové porosty staré až sto padesát let, které představují vzácnou ukázku původních typických porostů Přírodního parku Džbán, rozsáhlého chráněného krajinného komplexu na pomezí Rakovnicka, Slánska a Lounska, a současně se jedná o pravděpodobně nejrozsáhlejší komplex bukových lesů ve středních Čechách.
Kalivodské bučiny v nejnižším době naučné stezky
Stoupání do nejvyšších partií bučin
Výchozím místem vycházky je odpočívadlo u kalivodského pohostinství, kde lze i pohodlně zaparkovat, pokud do Kalivod přijíždíte autem. Do Kalivodských bučin se můžete vydat rovnou, anebo spojit vycházku s poznáváním Kalivodských rybníků, které leží při cestě do Kalivodských bučin (průvodce vycházkou kolem rybníků najdete zde). Pokud se rozhodnete vydat se do Kalivodských bučin přímo, sejděte od odpočívadla u pohostinství k domu pod zatáčkou silnice a kolem něj přejděte přes hráz rybníka Jezero na druhou stranu Kalivodského potoka. Na druhé straně hráze odbočte doleva. Zpevněná cesta, která vede po severní straně Kalivodského dolu podél Kalivodských rybníků proti proudu Kalivodského potoka vás dovede až k odpočívadlu na okraji Kalivodských bučin (2 km).
Kalivodský důl z cesty do bučin
Jeden z interaktivních prvků stezky seznamuje s různými druhy dřev
U odpočívadla je umístěno 6 zastavení Naučné stezky Kalivodské bučiny, která bude vašim průvodcem touto pozoruhodnou lokalitou. Trasa naučné stezky je okružní a měří přibližně tři kilometry. Není vhodná pro cyklisty. Vzhledem k místy velkému převýšení (téměř sto metrů) je vhodná spíše pro zdatnější turisty. Informace na panelech naučné stezky na sebe nenavazují, takže si ji můžete projít i od prostředka. Což je i náš případ. Směr stezky ukazují dřevěné šipky. Od odpočívadla se vydáme vzhůru do kopce kolem hmyzího domku a panelu číslo šest. Tato část stezky je nejnáročnější a vede poměrně příkrým stoupáním. Potom už se vám půjde lehko, jelikož stezka vede většinou po rovině anebo dolů z kopce, a to po pohodlných lesních cestách. Stezka má celkem osm zastavení. Pojednávají o historii zdejších lesů, jejich fauně a flóře, o lesním hospodaření a také o historii těžby uhlí u Kalivod; nahlédnete i do opraveného vchodu uhelné štoly Jindřich z přelomu 19. a 20. století. Nejhezčí partie bukových lesů se nacházejí v nejvyšší a nejnižší pasáži stezky.
Vstup do uhelné štoly Jindřich
Pěsina ke štole vede hlubokým zářezem ve svahu
Doporučujeme vám vybavit se do Kalivodských bučin botanickým atlasem, neboť zdejší lesy nejsou jen působivou přehlídkou buků, ale i dalších dřevin a rostlin včetně celé řady tuzemských orchidejí. Na některé druhy dřevin upozorňují vtipné odklápěcí „vizitky“ rozmístěné podél trasy stezky.